Догляд за плантацією смородини

Після посадки та першої обрізки (над поверхнею грунту залишається 2-3 бруньки) догляд за плантацією смородини полягає у систематичному прополюванні, культивації, підживленні, боротьбі зі шкідниками та хворобами, обрізці.

Культивація та прополювання

Першу, після посадки, культивацію міжрядь варто робити в сонячну погоду, як тільки зійде сніг і погодні умови дозволять зайти в поле. У нашому господарстві ми практикуємо до 4 боронувань міжрядь за вегетаційний сезон. Три роки після посадки культивацію ми здійснювали фрезою мотоблока потужністю 8к.с. Ми не боронуємо повністю всю ширину міжрядь, а лише прикущову смугу шириною близько 1 м. з кожної сторони ряду. Культивація розпушує грунт , що полегшує доступ кисню до кореневої системи рослини, а також допомагає боротися з бур’янами.

Після культивації залишається одна, досить серйозна проблема, вирішення якої забирає багато зусиль і коштів. Це видаленні бур’янів з міжкущової смуги ширина якої після культивації залишається близько 0,5м. Цю операцію можна вирішувати наступними методами кожен з яких має свої переваги та недоліки:

а) Мульчування міжкущової зони. Для цього підійде тирса листяних порід дерев (тирса хвойних порід підкислює грунт, що є негативним фактором для смородини), відходи консервних заводів, компост. Цей метод за своєю ефективністю для рослини є найкращим, оскільки мульча забезпечує збереження вологи, перегнивання органічних решток та забезпечення рослини додатковими поживними речовинами. Під мульчою розмножуються черв’яки та інші грунтові жителі, які розпушують грунт та переробляють органічні рештки на гумус. Недоліком такого методу є його вартість. Щоб бути ефективною шар мульчі повинен бути не менше 10см. Інакше бур’яни проростуть і гроші та зусилля будуть викинуті намарно, крім того щорічно потрібно поновлювати шар мульчі.

Використання агроволокна чорного кольору. Цей метод передбачає використання для мульчування агроволокна чорного кольору замість органічних відходів. Переваги методу: правильне застосування агроволокна відповідної щільності та якості дозволяє на роки забути про видалення бур’янів з міжкущової зони. Недоліки: достатньо висока вартість, складність устилання агроволокна саме на плантіації смородини.

б) Ручне просапування. Найпростіший метод боротьби з бур’янами. Перший рік, а той два після посадки це практично єдиний спосіб боротьби з бур’янами у міжкущовій зоні. Цей метод є ефективним, однак досить коштовним та фізично важком. Чим вищі та ширші кущі, тим збільшується час на просапування. У нашому господарстві на даний момент ми застосовуємо саме такий метод. За нашими спостереженнями одна людина може просапати за 8 робочих годин ряд промислової плодоносної смородини довжиною приблизно 200-250 метрів. У перший рік після посадки, звичайно темпи у два три рази швидші, однак по мірі росту кущів кожна просапка стає важчою та тривалішою.

в) Обробка гербіцидами. До переваг цього методу належить швидкість операції та довготривалий ефект. Достатньо однієї-двох обробок за вегетаційний сезон. Наприклад у Польщі більшість господарств вирішують проблему бур’янів у міжкущовій смузі саме таким методом. Для цього потрібно мати гербіцидну балку, бажано двохсторонню для того щоб за один прохід трактора обробляти дві сторони міжряддя. Осносним недоліком цього методу є застосування хімічних препаратів. На даний момент в Україні немає дозволених гербіцидів для застосування на промислових плантаціях смородини. Для тих хто хоче вирощувати органічну продукцію такий метод взагалі неприйнятний.

г) Використання гідравлічних косарок або культиваторів з рухомою робочою частиною. На нашу думку такий метод є найбільш перспективним та ефективним. Дані агрегати дозволяють боротися з бур’янами механічним методом без залучення великої кількості людських ресурсів. Єдиним суттєвим недоліком цього методу є висока вартість обладання, яке не кожне господарство може собі дозволити. Різновидів такого обладнання є дуже багато, його легко можна знайти в мережі. Для прикладу можна подивитися тут 

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Це дуже важливий сегмент роботи на плантації, його потрібно планувати ще на етапі вибору сортів, які Ви плануєте вирощувати. Стійкі до хворіб та шкідників сорти смородини позбавлять Вас багатьох проблем у майбутньому та зекономлять Ваші кошти. Фактично вдало підібрані сорти є основою успіху у майбутньому. Боротьба зі шкідниками та хворобами полягає у систематичному обприскуванні плантації різними препаратами. З власного досвіду можемо сказати, що смородину реально вирощувати без застосування хімічних пестицидів. Для боротьби зі шкідниками ми застосовуємо біопрепарати: Актофіт, Бітоксібацилін. Для боротьби з хворобами: природну сірку, Байкал –ЕМ, Фітоцид. Для підживлення рослин систематично вносимо курячий гній, а під час обприскування додаємо до робочої суміші препарати БТУ Біокомплекс та Ростконцентрат різних рецептур. Потрібно сказати, що ефект від застосування біопрепаратів звичайно слабший ніж від хімічних пестицидів, однак при правильному виборі сортів, стійких до хворіб та шкідників, застосування біопрепаратів дозволяє виростити високоякісну та екологічно чисту продукцію, яку Ви з чистою совістю зможете пропонувати будь яким споживачам.

У своєму господарстві ми зводимо до мінімуму використання хімічних пестицидів. На даний момент доводиться використовувати лише один препарат на товарній плантації сорту Краса Львова для боротьби з борошнистою росою. За сезон ми двічі обробляємо плантацію препаратом Топаз, чергуючи з обробкою природньою сіркою. Для кращої обробки плантації ми розробили власну конструкцію обприскувача з автономним бензиновим двигуном, який змонтували на причепі мотоблока.

Кожен виробник повинен сам виробити для себе систему захисту, яка найкраще буде підходити саме для тієї кліматичної зони де розташоване господарство та тих сортів, які у ньому культивуються.

Обрізка

Обрізка товарної плантації смородини полягає у видаленні старих (старших ніж 4 роки), пошкоджених, недорозвинутих гілок. Обрізку проводять пізньої осені, взимку або ранньою весною до початку розпускання бруньок. Цю операцію виконують вручну – секатором, або механічно –спеціальними обрізчикамиВидалені гілки збирають та спалюють. Сильна загущеність кущів, наявність старих та хворих пагонів сприяє поширенню шкідників та хворіб. Також це неагативно впливає на урожай. Чим більша загущеність куща, тим дрібніші ягоди, відповідно їх важче збирати та реалізувати.

У власному господарстві ми застосовуємо ручну обрізку кущів, яка є найбільш ефективною, хоча достатньо трудомісткою. Механічне обрізування трактором доцільне лише на великих плантаціях, де ручну обрізку провести неможливо. Крім цього, механічний обрізчик обрізає лише крайні пагони і не може вирізати необхідні гілки із середини куща.

На закінчення

З власних спостережень можемо сказати, що найбільше зусиль потрібно прикласти для догляду за молодою плантацією смородини, а на 3 – 4 рік, коли плантація вже вступить у фазу повного плодоношення потрібно лише систематично виконувати необхідні операції за відпрацьованою Вами схемою. Також, якщо у Вас обмежені ресурси, а найчастіше так воно і є, будьте готові до того, що Вам портрібно буде проявити винахідливість, оскільки обладаняння для ягідництва в Україні випускається мало, а закордонне коштує дуже дорого, тому Вам доведеться пристосовувати стандартне с/г обладнання до потреб свого господарства. Дещо ми вже придумали і готові поділитися з Вами на сторінках нашого сайту.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *